Nystart för studentkåren
-Vi behövs för att säkra kvaliteten i utbildningen!
2010-06-24 Lena Lindhé
Intro bildPatrik Andersson, ordförande, och Sofia Bengtsson, vice ordförande, leder "nya Studentkåren" vid Högskolan Väst. Foto: Andreas Johansson.
Den 1 juli försvinner kårobligatoriet inom den svenska högskolan. Det kommer inte längre att vara obligatoriskt för studenter att vara medlem i en studentkår. Men det kan vara en viktig fördel att vara medlem i kåren. Det menar nyvalde ordföranden och vice ordföranden i Studentkåren vid Högskolan Väst, där den "gamla studentkåren" bildar en ny kår och just nu rustar sig för att ragga medlemmar i höst.
När obligatoriet försvinner komemr staten i liten skala att stödja ett fortsatt kårengagemang på lärosätena, och finansieringen av kårverksamheten kommer därför att vila på hur många medlemmar kåren lyckas engagera och i vilken utsträckning den egna högskolan vill bidra och stötta kåren ekonomiskt.
På de flesta högskoleorter i landet har under våren pågått intensiva förberedelser för studentkårernas nya situation. På Högskolan Väst är nyvalde ordföranden Patrik Andersson och vice ordföranden Sofia Bengtsson mitt uppe i planeringen inför nästa termin. Och den 1 juli återuppstår Studentkåren vid Högskolan Väst i ny skepnad - med "slimmad" organisation men med stort engagemang för viktiga studentfrågor.
-Vi förbereder just nu ett koncept för hur vi ska marknadsföra kåren för att locka medlemmar, säger Patrik och Sofia.
I dagarna har ett avtal slutits mellan studentkåren och Högskolan Väst där samarbetet regleras och där högskolans ekonomiska stöd till studentkåren tydliggörs.
-Vi är väldigt glada över avtalet, det blev mycket bra. Det är långsiktigt och gör att vi kan upprätthålla en basnivå på utbildningsbevakningen, säger Patrik Andersson och fortsätter:
-Kåren är oerhört viktig för studenterna. Det behövs en central funktion för att samordna studenternas inflytande över utbildningarna. Det är svårt att påverka ensam - det är viktigt att vi kan engagera många i kårarbetet, säger Patrik Andersson, som nu går in på sitt andra läsår som kårordförande.
Demokrati och gemenskap
Patrik Andersson betonar att studentkåren också ger individen möjlighet till skolning och delaktighet i demokratiska processer, något som är värdefullt för det egna kunnandet och kan vara en merit inför framtiden. Han framhåller att studentkåren även står för gemenskap:
-Kåren och vi som jobbar i kåren finns ju här för medlemmarna, exempelvis när man kommer ensam och inflyttande som ny student.
När medlemmarna inte längre kommer automatiskt till studentkåren gäller det att hitta vägar att locka medlemmar. Det handlar om att framhålla de fördelar man kan ha av att bli medlem: vissa särskilda rabatter och förmåner, kontakter med lokala näringslivet, bra gemenskap, stöd att påverka utbildningen och så vidare.
-Vi lägger också upp medlemsavgiften på ett sådant sätt att den som tar på sig ett förtroendeuppdrag på högskolan får kraftigt nedsatt avgift. Vi börjar medlemsvärvningen på högskolans sommarbesöksdag den 16 juli och kör för fullt när terminen och inslussningsperioden är igång, säger Patrik Andersson.
Bild 1Glada miner efter undertecknandet av samarbetsavtalet mellan Högskolan Väst och Studentkåren vid Högskolan Väst. Rektor Lars Ekedahl och kårordföranden Patrik Andersson. Foto: Lena Lindhé.
Senast uppdaterad: 24 jun 2010
