Antingen stödjer din webbläsare inte javascript, eller är javascript inaktiverat. Denna webbplats fungerar bäst om du aktiverar javascript.

Pedagogiskt stöd och utveckling (PSU) leds av Lars Johansson. 

Avdelningen inkluderar funktioner som stödjer både studenter och lärare på Högskolan Väst och fungerar som ett nav för lärares ständiga pedagogiska utveckling. 

Akademus samlas allt stöd till pedaogisk utveckling som högskolepedagogiken, IKT-pedagoger och medietekniker erbjuder. Här återfinns kurser, workshops, seminarium och inte minst nyheter, inspiration och bokningsbar handledning med fokus på utveckling av det pedagogiskt arbete. 

Akademiskt språk riktar sig till alla som är i behov av att utveckla sin förmåga att läsa och skriva akademiska texter och genomför såväl enskild handledning som föreläsningspass och grupphandledning.  

Avdelningen förvaltar också skolan olika pedagogiska system såsom Canvas, Zoom, HV-play etc samt bistår med proffessionellt medieproduktionsstöd till högskolans olika event, såväl fysiska som digitala. 

Chef för avdelningen


Lars Johansson

Lars Johansson Avdelningschef
lars.johansson@hv.se

Medarbetare


Caroline Andersson

Caroline Andersson Ikt-pedagog
caroline.andersson@hv.se

Carina Carlund

Carina Carlund Koordinator
carina.carlund@hv.se

Daniel Jakobsson

Daniel Jakobsson Skrivhandledare på bibliotek
daniel.jakobsson@hv.se

Lars Johansson

Lars Johansson Avdelningschef
lars.johansson@hv.se

Erik Malmsköld

Erik Malmsköld Ikt-pedagog
erik.malmskold@hv.se

Maria Nilsson

Maria Nilsson Ikt-pedagog
maria.nilsson@hv.se

Emma Norberger

Emma Norberger Ikt-pedagog
emma.norberger@hv.se

Henrik Oscott

Henrik Oscott Medietekniker
henrik.oscott@hv.se

Marcus Paulsson

Marcus Paulsson Medietekniker
marcus.paulsson@hv.se

Maria Persson

Maria Persson Skrivhandledare på bibliotek
maria.persson@hv.se

Britt-Marie Sjöholm

Britt-Marie Sjöholm Ikt-pedagog
britt-marie.sjoholm@hv.se

Mikael Wåhleman

Mikael Wåhleman Medietekniker
mikael.wahleman@hv.se
Senast uppdaterad