Vi använder kakor (cookies) på vår webbplats för att den ska fungera på ett bra sätt för dig.
Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor. Vad är kakor?
Antingen stödjer din webbläsare inte javascript, eller är javascript inaktiverat. Denna webbplats fungerar bäst om du aktiverar javascript.
Include har två olika typer av bidrag att söka för anställda vid medlemslärosäten samt medlemmar i SFS-ansluten studentkår.
Include erbjuder alla medlemmar att söka medel för dokumentation, utvärdering och/eller utveckling av verksamhet rörande breddad rekrytering och breddat deltagande.
Vid landets lärosäten finns många lovvärda projekt inom Includes intresseområden. Av en medlemsenkät utskickad av Include till medlemslärosätena 2017 framkom dock att projekt inom BR/BD sällan är utvärderade och att det varken finns utrymme för utvärdering eller annan uppföljning. Styrelsen fattade därför beslut om att utlysa medel i syfte att öka förståelsen för vilka insatser och åtgärder som ger effekt eller ej samt öka kunskapsspridningen inom området.
Upp till och med 75 000 kr kan sökas som bidrag. Vid beviljad ansökan betalas halva summan ut till den sökandes institution/motsv. vid beviljande och den andra hälften efter slutrapportering och presentation av resultat. Hur mycket och hur många som ges bidrag beror på antalet relevanta ansökningar samt vilket utrymme som finns i Includes ekonomi.
Include vill stödja utvärdering och uppföljning för att uppmuntra kunskapsutveckling och kunskapsspridning inom området breddad rekrytering, genomströmning samt mångfald och likabehandling.
För att ett projekt ska kunna komma ifråga krävs att närmsta chef styrker möjligheterna att utnyttja medlen inom befintlig anställning under året. Eventuell medfinansiering ska framgå. Avslutade projekt redovisas i form av en rapport eller på annat sätt och ska presenteras vid Includes konferens. Redovisningen publiceras sedan på Includes hemsida.
Beskriv kortfattat projektets idé och utgå från någon eller några av nedanstående ingångar med avseende på vad du vill undersöka eller utveckla för att:
Beskriv också hur du tänker dig att resultatet och erfarenheterna av ditt projekt ska komma sektorn och det egna lärosätet till godo. Ange sökt belopp, eventuell medfinansiering samt relatera detta till genomförande och tidsaspekt.
Includes styrelse gör en samlad bedömning utifrån följande kriterier:
Studien ska genomföras inom ett år efter beslut om anslag och vara klar och publiceringsbar i tid för nästa Include-konferens. Det ska framgå att rapporten är finansierad av Include.
På Include-konferensen genom en presentation samt publicering av studiens resultat i form av en rapport. Författaren är fri att även söka andra publiceringsmöjligheter vid sidan av Include.
Bidraget kan sökas av medlemslärosäte, SFS och SFS-ansluten studentkår.
19 maj 2023.