
Engelska (nivå 1-30): Litteratur och kultur, 15 hp
Detta är en av två kurser i engelska nivå 1-30, på vardera 15 hp, som tillsammans ger en fullständig 30 hp grundkurs i engelska.
Den andra kursen på nivå 1-30 heter ”Engelska (nivå 1-30): Språkkunskap och språkfärdighet, 15 hp, ENS110”.
Kurserna ges på halvfart och kan läsas i valfri ordning. Dessa kan även kombineras med kurser på nivå 31-60 och nivå 61-90 på Högskolan Väst och användas i olika typer av examina, såsom kandidatexamen eller ämneslärarexamen genom KPU.
I denna kurs får du inblick i många delar av världen där engelska är ett framträdande språk. Du läser om olika kulturer och studerar litteratur och andra former av berättande, såsom film, från flera engelskspråkiga länder. Kursen ger en större förståelse för de kulturella sammanhang där engelska används idag och belyser centrala aspekter av kolonial och postkolonial historia. Vi övar även på att analysera litterära texter och teman, och på att presentera dessa muntligt och skriftligt.
Från och med våren 2025 ges våra kurser i engelska helt online och har ett företrädesvis asynkront upplägg, vilket innebär att de flesta uppgifter utförs inom vissa tidsramar snarare än vid schemalagda tillfällen. Detta gör kursen möjlig att läsa även om man exempelvis befinner sig i en annan tidszon. För kursen behövs tillgång till dator (ej endast Chromebook) med kamera och mikrofon.
Fler kurser inom samma ämnesområde hittar du här.
FAKTA
NIVÅ
Grundnivå
BEHÖRIGHETSKRAV
Grundläggande behörighet samt godkänt resultat i följande kurs: Engelska 6 eller Engelska, nivå 2.
STUDIETAKT
Deltid
UNDERVISNINGSFORM
Distans
UTBILDNINGSTILLFÄLLEN
UNDERVISNINGSTID
Blandad undervisningstid
SISTA ANMÄLNINGSDAG
15 oktober 2025
ANMÄLNINGSKOD
HV-51011
START/SLUT
Från v.04 2026 till v.23 2026
Behöver du hjälp?
Behörighet, urval, antagning, studievägledning och övriga frågor