
Institutionen för Hälsovetenskap bedriver både ett långsiktigt och ett medvetet arbete inom internationalisering för såväl studenter som lärare.
Institutionen för hälsovetenskap har ett etablerat internationellt samarbete med universitet och vårdverksamheter i ett flertal länder, vilket möjliggör för programmets studenter att förlägga viss del av studierna utomlands.
Utresande studenter kan till exempel genomföra verksamhetsförlagd utbildning (VFU)och/eller samla in data(datainsamlingen gäller SPSSK och SPV studenter) till examensarbete på något av våra utländska partneruniversitet.
Inresande studenter kan till exempel genomföra verksamhetsförlagd utbildning och delta i föreläsningar och seminarier. Det finns även möjlighet att genomföra olika teoretiska kurser. Ytterligare information för studenter och lärare se Studera/Praktisera utomlands eller kontakta institutionens koordinatorer för sjuksköterske- och specialistsjuksköterskeprogrammet samt socialpsykiatrisk vård, Susanne Forsgren Gebring eller Dragana Milesic Karlsson
Läs specifik information om möjligheten till insternationalisering för de olika programmen under respektive programbild längre ner på sidan.
________________________________________________________________
Sommarskolor och korta kurser utomlands
Flera av våra partners anordnar kortare kurser eller sommarkurser - en del återkommande varje år, en del olika från gång till gång.
I regel tas en kostnad ut, men storlek och vad kostnad avser varierar mycket från fall till fall. I vissa finns också möjlighet att få ersättning för ex boende
Läs mer här (sida på engelska)