Kursen ger en introduktion till migration, interkulturalitet, flerspråkighet och språklig variation. Vidare introducerar kursen transspråkande och andra teorier om andraspråksutveckling samt vilka implikationer transpråkande som undervisningsmetod har för andraspråksinlärning och undervisning.
Kursen riktar sig till lärare, skolledare och andra som vill öka sin kunskap och förståelse för ämnena svenska som andraspråk och flerspråkighet. Kursen ges på halvfart, 50% och kan läsas som fristående kurs inom ramen för Svenska som andraspråk 1-30. Den kan vara behörighetsgivande tillsammans med föreskriven lärarexamen. Vid frågor angående behörighet kontakta studievagledning@hv.se.
Studierna är helt nätbaserade, och består av skriftliga gruppdiskusioner och inspelade föreläsningar som finns tillgängliga under en längre tid. Därutöver disponerar du som distansstudent själv din tid.
Kursen förutsätter god datorvana samt tillgång till Internet.
Kursen är inte en färdighetskurs i svenska och ställer höga krav på att behärska svenska i både tal och skrift i ett akademiskt sammanhang.
Migration och transspråkande, 15 hp består av två delar:
>>Migration, identitet och interkulturalitet (7,5 hp),
>>Andraspråksutveckling och transspråkande (7,5 hp).
För ytterligare information om vad det innebär att studera på distans se: https://www.hv.se/student/ny-student/distansstudent/
Ytterligare information om behörighet: https://www.skolverket.se/regler-och-ansvar/lararlegitimation-och-forskollararlegitimation.